Aband Sanat Sahand Co.
شرکت پلیمری آبند صنعت سهند
احداث استخرهای پلیمری ژئوممبران و ژئوتکستایل
فن آوری نوین در سیستم آب بندی با کادر مجرب
Aband Sanat Sahand co.
geomembrane and geotextile pools
www.AbandSanat.ir
انواع مکمل های ورزشی، غذایی و بدنسازی محصولات آرایشی و بهداشتی تجهیزات پزشکی

ژئوتکستایل

معرفی ژئوتکستایل
چنانچه مشهود است پیشوند ژئو تکستایل، (Geo) یعنی با خاک پوشاندن و Textile یعنی پارچه به این ترتیب آنرا منسوج با قابلیت پوشاندن خاک ترجمه میکنند.
به این ترتیب ژئوتکستایل ها محصولاتی هستند که در فونداسیون ها، زیر خاک روی صخره ها، هر سطحی که با خاک پوشانده شود و یا هر منظور مشابه دیگری که در علم مهندسی زمین و یا مواد وابسته به آن و در پروژه های ساختمان سازی، راه سازی و تثبیت خاکها و یا صخره های ناپایدار بکار رود. عامل عمده شکست جاده تزریق مواد لایه های مجاور به درون پی سنگریزهای و پیامد نزول استحکام در لایه سنگریزهای میباشد وقتی لایه سنگریزهای روی لایه Subgrade قرار می گیرد. ژئوتکستایل
ژئوتکستایل چیست؟
ژئوتکستایل نوعی از منسوجات نفوذپذیر است که از الیاف پلی استر یا پلی پروپیلن تولید میشود. این صفحات بشکل عامیانه تر نمد، موکت و یا فیلتر پارچه ای شناخته میشوند.
ژئوتکستایل ها از در هم تنیده شدن و کنار هم قرار گرفتن الیاف با روش های گوناگون حرارتی، سوزنکاری یا شیمیایی ساخته میشوند و ظاهری نمد مانند به خود میگیرد که تار و پود های آن قابل تشخیص نبوده و به نوعی بی بافت شناخته میشود.
آنها در اکثریت موارد کاربری بعنوان مکمل دیگر ژئوسنتتیک ها و بخصوص به همراه ژئوممبران در احداث استخر کشاورزی، پروژه های عمرانی و صنایع و معادن استفاده میشوند و با توجه به این موضوع میتوان اضافه کرد که عموما کاربری جدا کننده در کنار دیگر محصولات دارند.
ژئوتکستایل در کنار سایر ژئوسنتتیک ها مانند ژئومببران، ژئوگرید، ژئوسل و غیره ترکیب بسیار قابل قبولی را ایجاد می کند.
ژئوتکستایل ژئوتکستایل ها جایگزین فیلترهای دانه ای و تفکیک شده سنگریزه ای در زیر سنگ چینی ها (Rip Rap) یا بلوک های بتن آرمه می گردند و در مواردی از جمله کانال های زهکشی، سواحل، سیستم های حفاظتی و اسکله و سدهای خاکی به کار می روند. بدون یک فیلتر ژئوتکستایل، عمل موج و حرکات آب، خاک های Subgrade را در زیر مجموعه سنگریزه ای یا لایه آرمه فرسایش می دهد تحلیل لایه Subgrade مزیت آرمه یا مجموعه قلوه سنگ ها (Rip Rap) را تنزل می بخشد و موجب لزوم تعمیرات اساسی می گردد. انتخاب ژئوتکستایل برای کنترل دائمی فرسایش شبیه زهکشی زیرزمینی می باشد. با این همه کاربردهای کنترل فرسایش معمولاً نیاز به ژئوتکستایل هائی با خواص استحکامی بالا هست. کانال های زهکش، سواحل، پل و سیستم های حفاظت از خوردگی سازه ها در اثر آب (آب خوردگی) از مواد کاربردی این نقش از ژئوتکستایل می باشد.
انواع ژئوتکستایل
ژئوتکستایل بافته نشده (نبافته)
ژئوتکستایل بافته نشده (نبافته) دارای ظاهری نمدگونه و بدون مشخص بودن مسیر ترکیب تار و پود و به گونه ای نامنظم تولید میشوند و مناسب شرایط زهکشی و فیلتراسیون است.
ژئوتکستایل بافته شده
ژئوتکستایل بافته شده برخلاف نوع نبافته همانطور که در اسم آن مشخص است مانند یک لایه پارچه با تار و پود های مشخص است که محصولاتی با رشته نخهای بهم پیوسته با تحمل کششی بالا و مناسب جهت مسلح سازی خاک است.
برای مثال در کاربرد تقویت زیر سازی خاکی کشاورزی از نوع بافته شده و در کنترل فرسایش سواحل از نوع نبافته استفاده میشود. ژئوتکستایل بافته و نبافته
اجرای پروژه ژئوتکستایل - استخر کشاورزی در آذربایجان - انجام پروژه ژئوتکستایل و ژئوممبران - ژئوتکستایل در شمال غرب کشور
تاریخچه ژئوتکستایل
سابقه ساخت و ساز و کاربرد مواد ژئوسنتتیک به سالهای 1950 بر می گردد که در آن زمان از ورقه های تک رشته ای ژئوتکستایل بافته شده به عنوان فیلتر در کنترل فرسایش در ایالت فلوریدای آمریکا استفاده شد." باب بارت" اولین کسی بود که اولویت طرح های کاربرد مواد ژئوسنتتیک در پروژه های آب و خاک را مطرح ساخت و بدین دلیل به نام "پدر ژئوتکستایل" مشهور گردیده است. در اواسط دهه 1960، هیات مهندسین ارتش امریکا (COE) امکان استفاده از ژئوتکستایل های بافته شده را به عنوان جایگزینی برای فیلتر های دانه ای در سیستم های کنترل فرسایش و حفاظت شیب ها مورد بررسی قرار داد. این سازمان اولین معیارهای بررسی ژئوتکستایل ها به عنوان فیلتر را مطرح و در سال 1975 مجموعه ای از استانداردهای فنی در این زمینه را ارائه نمود.
در همین زمان استفاده از ژئوتکستایل ها برای حفاظت از سواحل یک رودخانه در هلند مطرح گشت به گونه ای که با اصلاح روش تا سال 1977 تنها برای حفاظت سواحل یک رودخانه در هلند حدود دو میلیون متر مربع ژئوتکستایل مصرف گردید و در حال حاضر نیز این تکنیک به عنوان روشی استاندارد و پذیرفته شده در آن کشور مطرح است. در آمریکا نیز از اواخردهه 1970 کاربرد ژئوتکستایل های رشته ای بافته شده رو به افزایش گذاشت و هیات مهندسین ارتش امریکا استفاده از این مواد را برای فیلتر کنترل فرسایش به صورت استاندارد رواج داد. به دنبال فعالیت های هیات مهندسین ارتش امریکا و تبادل اطلاعات با محققین و مهندسین اروپایی، اولین کنفرانس ژئوتکستایل ها در سال 1977 برگزار گردید و استفاده از ژئوتکستایل ها به عنوان فیلتر و زهکش مورد پذیرش بسیاری از کارشناسان و مهندسین فعال در زمینه های مختلف قرار گرفت. ژئوتکستایل
قیمت احداث استخر ژئوتکستایل - همه چیز درباره ژئوتکستایل و ژئوممبران - انجام پروژه استخر کشاورزی در استان اردبیل - پروژه های پلیمری در مشکین شهر
کاربرد عمده ژئوتکستایل ها
1. فیلتراسیون
2. زیرسازی جاده
3. روکش جاده
4. کنترل فرسایش
5. دیوار های محافظ
6. کنترل فرسایش
7. کنترل نگهداری ضایعات
8. سیستم جمع آوری مایعات و گاز
9. حفاظت ژئوممبرین
10. ثبات و تحکیم خط های آهن
11. احداث مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی
12. مخازن فاضلاب و لندفیل ها در ایزولاسیون تونل ها
13. کانال های آب رسانی
14. در احداث و فونداسیون سازی ساختمان
15. جلوگیری از فرسایش سواحل
16. در اجرای انواع خطوط آهن
17. در زیر سازی و روکش اسفالت
18. تحکیم بستر خاکریزه ها
19. استفاده در خطوط انتقال اب
20. زیر سازی چمن مصنوعی
21. احداث باند فرودگاه
22. انواع زهکشی ها از جمله سطحی و زیر زمینی
23. محل های دفن زباله
24. سیستم جمع آوری مایعات و گاز ها و غیره
25. تقویت (استحکام) و تثبیت سازی
استخر ژئوتکستایل و ژئوممبران در تبریز، میانه و مراغه - انجام پروژه ژئوتکستایل در شهر زنجان، خرمدره و ابهر - استخر کشاورزی با بهترین قیمت و بهترین کیفیت
کاربرد ژئوتکستایل در مهندسی
1. زهکشی: آب زیرزمینی در روی ژئوتکستایل به خوبی جریان پیدا کرده و می تواند به سمت نقاط خروجی هدایت شود.
2. فیلتریزاسیون: در صورتی که لایه ژئوتکستایل نفوذ پذیر بین دو لایه خاک دانه ای درشت و ریز قرار گیرد، زهکشی به راحتی از لایه ریز به لایه درشت انجام شده و از نفوذ دانه های ریز به لایه درشت جلوگیری می شود.
3. جداسازی: با استفاده از ژئوتکستایل می توان لایه های مختلف خاک را از هم جدا کرد. به عنوان مثال در احداث شاه راه ها، بستر رسی را می توان به کمک ژئوتکستایل از زیر اساس شنی جدا نمود.
4. تسلیح: مقاومت کششی زیاد ژئوتکستایل باعث افزایش ظرفیت باروری زمین می شود.
پروژه های ژئوتکستایل در کلیه نقاط کشور - انجام پروژه های احداث استخر کشاورزی با ژئوتکستایل و ژئوممبران - استخر ژئوتکستایل در شهر ارومیه، نقده و ماکو
کاربرد ژئوتکستایل در پروژه های عمرانی
1. کاهش هزینه های مصالح مصرفی در زمان ساخت
2. تقویت بستر
3. کاهش ضخامت لایه های گوناگون خاک
4. جلوگیری از ایجاد ترک در روکش های آسفالت
5. جداکننده بین لایه های گوناگون خاک جهت جلوگیری از تداخل دانه بندی ها به یکدیگر
6. فیلتراسیون
7. سیستم های زهکشی
8. عمر فراوان آن در خاک
9. افزایش عمر سیستم های طراحی شده
ژئوتکستایل
استخر ژئوتکستایل در شهرهای بستان آباد، قره آغاج، شبستر، کلیبر و هشترود - انجام پروژه احداث استخر کشاورزی ژئوتکستایل در ایران
کاربرد ژئوتکستایل در کشاورزی
در استخر ذخیره آب کشاورزی و استخر پرورش ماهی و لوله های آبیاری سطحی و زیر سطحی در کنار سایر محصولات ساخته شده از پلیمر مورد استفاده قرار می گیرد.
درهنگام احداث استخرهای کشاورزی و خاکبرداری زیرسطحی همیشه خاک منطقه بدون سنگدانه نیست و گاهی وجود سنگ و شنی بودن گود محتمل است که این موضوع موجب آسیب رسیدن به ورق های ژئوممبرانی میشود.

در این استخر ها دو راهکار مرسوم است:
1- کاه گل کردن سطح داخلی استخر به شکل صاف و براساس شیب استخر که این روش زمانبر و پر دردسر محسوب میشود ولی با این حال معدودی از کشاورزان عزیز این روش را انتخاب و انجام میدهند و نیاز استخر نیز با همین روش برطرف میشود.
2- اگر بخواهیم راهکاری مناسب تر و حرفه ای تر برای این مشکل در استخرهای کشاورزی و آبیاری بگوییم مطمئنا ژئوتکستایل یک گزینه بسیار مناسب و پاسخگو است. با توجه به نوع (شکسته یا رودخانه ای) اندازه و حجم سنگ و شن ها و همچنین فاکتورهایی نظیر عمق و شیب دیواره استخر میتوان ضخامت و نوع آن را بررسی و متناسب با نیاز افراد بهترین گزینه را توصیه کرد.
نصب و اجرای آنها بسیار ساده و سریع بوده ولی کاربری آن بسیار وسیع و مفید است.
در استخرهای کشاورزی از آن به عنوان لایه زیرین ژئوممبران استفاده میشود و باعث افزایش عمر و کیفیت کارکرد استخر ژئوممبرانی می گردد.
اهمیت ژئوتکستایل ها
بار ها، موج ها و گاهی یخ ها عمده منابع بارگذاری بر سازه های آبی و دریایی است. از بین عوامل فوق امواج ضمن اعمال فرسایش در بستر رودخانه یا کف دریا می تواند نیروهای ضربه ای به سازه وارد نماید. اغلب تجارت های جهانی بوسیله کشتی ها و از طریق ورود وخروج به بنادر صورت می گیرد، این امر نیازمند تثبیت و نگهداری راه های آبی است، ضمن آنکه مسایل توریستی در کنار سواحل نیز یکی از عوامل درآمد زا برای کشورهاست و این امر بحث پایداری و تثبیت سواحل را مهمتر می سازد. مهندسی سواحل شروع نقطه ای برای استفاده از الیاف مصنوعی در دهه 1950 میلادی بوده است و در ابتدا الیاف مصنوعی برای ساختن کیسه های بزرگ شنی و ماسه ای به منظور استفاده درموج شکن ها بوده است، ازاین مواد به دلیل داشتن خصوصیاتی مانند وزن کم، مقاومت بالا و طولانی مدت استفاده بیشتری گردید طوری که امروزه دو نوع الیاف مصنوعی بافته شده و بافته نشده برای پروژه های سد سازی، جاده سازی، ساخت راه آهن و تونل و دیگر کار های مهندسی ژئو تکنیک استفاده می شود.
geotextile همچنین این مصنوعات جهت حفاظت سواحل دریا و رود ها کاربری ایده آلی دارد. گونه های مختلف بافته نشده ژئو تکستایل می توانند جانشین برتری برای ریزدانه های زیرین (RIP RAP) و به طورکلی نقاطی که درمعرض فرسایش وجذر و مدر قراردارد باشد. به طورکلی اجرای بسیارسریع و راحت، مقاومت بالا، هزینه کم، پایداری ده ها ساله، تخریب کمتر طبیعت، یکنواختی در اجرا وسایر ویژگی های آن باعث شده که در اکثر کشور ها مورد استفاده قرارگیرد.
احداث استخر کشاورزی در شهرهای آذربایجان شرقی شهر تبریز، میانه، مراغه، مرند، اهر، کلیبر، هشترود، بناب، بستان آباد، سراب، اسکو، هریس، قره آغاج، شبستر، آذرشهر
نقش تقویت کنندگی ژئوتکستایل ها
ژئو تکستایل ها به طور کلی در توده خاک می توانند بوسیله توسعه نیروهای کششی نقش تقویت کنندگی داشته باشند. در واقع یک ژئوتکستایل استحکامی باعث تغییر واکنش آسفالت جاده نسبت به نیرو های وارده می شود. در این مکانیزم، کرنش های موجود در توده خاک منجر به کرنش هایی در ژئو تکستایل کردیده که موجب بسیج نمودن نیرو های کششی در استحکامات می شود. و این نیرو ها در جهت محدود سازی حرکات خاک عمل کرده و موجب توزیع استخکام برشی اضافی می گردند. این فرایند موجب می شود تا سیستم خاک ژئوتکستایل، استحکام برشی بزرگتری در توده خاک ایجاد کند. به بیان ساده تر منسوج با استحکام بالا کمبود استحکام توده خاک ضعیف را نموده و در کل مجموع آن دو در مقابل تنش های برشی کقاومت می کنند. پس این منسوج باید دارای مدول تنش - کرنشی اولیه بالایی باشد تا تنش ها را تحمل نموده و آنها را در محدوده بزرگتری پخش نماید. این کاهش فشار ها می تواند موجب کاهش قابل توجهی در ضخامت مورد نیاز لایه پی سنگی می شود.
geotextile ساخت شیب های با دوام و دیواره های حائل و سایر سازه های خاکی با ساختار های نگه دارنده همگی از موارد استفاده از این مصنوعات می باشد. از طرفی مقرون به صرفه بودن استفاده از این مصنوعات نسبت به روش های سنتی (برای مثال دیوار های عمودی خاک تقویت شده نسبت به دیوار های بتونی سنتی هزینه احداث کمتری دارد) موجب شده که استفاده از این مصنوعات امروزه در پروژه های ژئوتکنیکی دارای اهمیت خاصی باشند.
احداث استخر کشاورزی در شهرهای آذربایجان غربی شهر ارومیه، سلماس، خوی، ماکو، میاندوآب، مهاباد، تکاب، بوکان، چالدران، پیرانشهر، سردشت، شاهین دژ، نقده
نتیجه گیری کلی و نگاهی به آینده
بیش از 30 سال از مصرف ژئوتکستایل ها در سازه ها و ساختمان می گذرد. با توجه به قدمت استفاده از ژئوتکستایل ها در صنعت راه و ساختمان تجارب ارزندهای در کشور های مختلف در این زمینه کسب شده و علاوه بر این در هزینه های ساختمان و بهینه سازی انرژی صرفهجویی هایی صورت گرفته است.
امروزه علی رغم رکود در فعالیت های ساختمانی کشور شاهد افزایش مصرف ژئوتکستایل در این صنعت می باشیم. علت امر را میتوان به موارد زیر نسبت داد:
1. آمادگی صنعت ساختمان برای استفاده از فناوری های نو در این زمینه.
2. افزایش آگاهی و اطلاعات علمی و فنی در زمینه تولید ژئوتکستایل ها.
3. نتایج مثبت و تجربیات ارزنده از مصرف ژئوتکستایل ها در مدت سه دهه گذشته در کشور های مختلف.
4. وجود دستورالعمل ها و استاندارد های موجود و در حال تهیه و تدوین.
5. تنوع کاربرد های جدید این محصولات.
شرکت پلیمیری آبند صنعت سهند آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان میباشد، جهت برقراری ارتباط با ما در ساعات اداری با شماره تماس های موجود تماس حاصل بفرمائید.
طراحی و پشتیبانی : پیشرو پروژه