Aband Sanat Sahand Co.
شرکت پلیمری آبند صنعت سهند
احداث استخرهای پلیمری ژئوممبران و ژئوتکستایل
فن آوری نوین در سیستم آب بندی با کادر مجرب
Aband Sanat Sahand co.
geomembrane and geotextile pools
www.AbandSanat.ir
انواع مکمل های ورزشی، غذایی و بدنسازی محصولات آرایشی و بهداشتی تجهیزات پزشکی

ژئوممبران

معرفی ژئوممبران
ژئوممبران گونه ای از مصالح ژئوسنتتیک می باشد که برای عایق بندی از آن استفاده می شود. این محصول از مواد پلیمری ساخته شده و روند استفاده از آن به جای سایر محصولات مشابه رو به افزایش است.

ژئوممبران نوعی پوش پلیمری برای عایق بندی استخرهای خاکی و مخازن ذخیره آب و مواد شیمیایی می باشند. ورق ژئوممبران عموماً از جنس پلی اتیلن یا پی وی سی بوده (به همراه مشتقات دیگری مانند کربن سیاه) و از عمر طولانی و عایق بندی بسیار بالایی (نزدیک به 100 درصد) برخوردار است.

ژئوممبران برای استفاده در انواع استخرها مناسب می باشد. برای استخرهای خاکی، نیازی به زیرسازی اضافی نمی باشد. تنها خاک نرم کوبیده شده برای بسر ژئوممبران کفایت می کند. همچنین از ورق ژئوممبران می توان برای عایق بندی مجدد استخرهای عمودی با دیواره های بتنی نیز استفاده کرد.
ورق ژئوممبران ژئوممبران عایقی در مقابل گاز و رطوبت می باشد كه بدون نیاز به زیرسازی خاص قابلیت عایق سازی را دارد. ورقهای ژئوممبران را در محل نصب باز و پانلهائی از این غشاء نفوذ ناپذیر را در کنار هم قرار داده و از طریق جوش حرارتی و یا روشهای دیگری بهم متصل می نمایند . ژئوممبران از پلیمر های گوناگون نظیر پلی پروپلین ، پلی اتیلن ( HDPE , LDPE , LLDPE , VLDPE,... ) و یا پلی وینیل کلراید ( PVC ) تولید می شود که هر یک از این مواد دارای خواص متفاوتی بوده و در کاربردهای هیدرولیکی یا زیست محیطی مختلف ، دارای مزیت های بسیاری از نظر فنی می باشند.

ژئوممبران ورق هایی از جنس پلی اتیلن سنگین (HDPE) می باشد که دارای عرض و طول نسبتاً زیاد و ضخامت کم است که دارای نفوذ پذیری بسیار کم (در حد صفر) در مقابل سیالات بوده و میتوان از آن جهت آب بند نمودن مخازن نگهداری سیالات و یا جلوگیری از ورود سیالات خطرناک به محیط زیست استفاده نمود. از دیگر مزیت های ژئوممبران می توان به ایزولاسیون نمودن سدها اشاره نمود.ژئوممبران محصولی از جنس پلیمر ژئوسنتتیک بوده و وظیفه اصلی آن ایزولاسیون و یا عایق بندی می باشد.
ژئوممبران
احداث استخر ژئوممبران در شهرهای آذربایجان غربی شهر ارومیه، سلماس، خوی، ماکو، میاندوآب، مهاباد، تکاب، بوکان، چالدران، پیرانشهر، سردشت، شاهین دژ، نقده
مزایای ژئوممبران نسبت به سایر آب بندها
 • کاهش هزینه های اجرای استخر ژئوممبران نسبت به استخرهای بتنی، سنگ وسیمانی
 • زمان مورد نیاز بسیار کمتر برای ساخت استخر ژئوممبران نسبت به استخرهای بتنی یا سنگی
 • نفوذ ناپذیری بسیار بالای ورق ژئوممبران به طوری که تقریباً 100% عایق بندی می شود
 • نچسبیدن خزه و جلبک به کف و دیواره استخر ژئوممبران
 • مقاومت بالای ورق ژئوممبران در برابر عوامل محیطی (مانند نور آفتاب، یخ زدگی و ...) و بیولوژیکی
احداث استخر ژئوممبران در شهرهای آذربایجان شرقی شهر تبریز، میانه، مراغه، مرند، اهر، کلیبر، هشترود، بناب، بستان آباد، سراب، اسکو، هریس، قره آغاج، شبستر، آذرشهر
ویژگی های ورق ژئوممبران
 • نفوذ ناپذیری و تقریبا 100 درصدی ژئوممبران ها در مقابل مایعات
 • مقاومت بالای کششی
 • مقاومت بسیار بالا در برابر پارگی و ترک خوردگی
 • نصب و اجرای ساده ورق های ژئوممبران در محل پروژه
 • مقاومت بالا در برابر اختلافات دمایی شبانه روز
 • عمر طولانی و مفید همراه با ضمانت نامه های مستقیم کارخانه
 • انعطاف پذیری بالا
 • خنثی بودن و عدم واکنش شیمیایی با مواد اسیدی و بازی
 • نچسبیدن و عدم رشد جلبک و خزه
 • مقرون به صرفه از نظر اقتصادی در مقایسه با دیگر مواد با کاربرد عایق سازی
 • وجود ضخامت های از 1 تا 2 میلی متر که پرکاربرد ترین ان 1.5 میلی متر است
ورق ژئوممبران
احداث استخر کشاورزی ژئوممبران در شهرهای استان زنجان، شهر رنجان، خدابنده، طارم، خرمدره، ابهر، ماهنشان، ایجرود، سلطانیه
انتخاب نوع ژئوممبران
با توجه به اینکه ژئوممبران‌ها انواع گوناگونی دارند، باید در انتخاب این مصالح دقت لازم صورت گیرد. به طور کلی ژئوممبران‌های پلی‌اتیلنی در استخرهای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند که خود به به 3 دسته ژئوممبران HDPE، ژئوممبران LDPE و ژئوممبران VLDPE تقسیم می شوند. با توجه به قیمت مناسب و همچنین مقاومت بالای شیمیایی و مکانیکی ژئوممبران‌های HDPE، در اغلب استخرها و مخازن ذخیره آب از این نوع ژئوممبران استفاده می شود.
ضخامت و ابعاد مورد نیاز
ژئوممبران‌ها مانند هر محصول دیگر در ابعاد و ضخامت‌های گوناگونی تولید می‌شوند. عمدتا ژئوممبران‌ها توسط عرض و ضخامت خود شناخته می‌شوند. این محصولات با عرض‌ مختلف از 2 تا 7 متر و به ضخامت 1 تا 3 میلی‌متر تولید می‌گردند. انتخاب طول و عرض مورد نیاز بستگی به مشخصات پروژه و تجهیزات کارگاه دارد، ولی به طور کلی عرض زیاد باعث کاهش خطوط جوش مورد نیاز و تسریع در نصب و عرض کم باعث می‌شود ورق سبک تر بوده و جا به جایی آن در محل کار راحت تر انجام می‌شود.
ضخامت ژئوممبران اما یک پارامتر محاسباتی بوده و باید با توجه به ابعاد استخر، حجم آبگیری، شیب دیواره استخر و … محاسبه و طراحی گردد.
استخر های کشاورزی و صنعتی با ورزق ژئوممبران - جدیدترین نمونه کارها با ورق ژئوممبران و ژئوتکستایل - احداث انواع استخر های پلیمری
کاربردهای ورق ژئوممبران
ورق ژئوممبران کاربردهای زیادی در صنعت، کشاورزی و دامپروری دارد. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • پوشش استخرهای خاکی ذخیره آب جهت مصارف کشاورزی، طیور و دامداری
 • عایق بندی مجدد و بیشتر استخرهای سیمانی و بتنی توسط ژئوممبران
 • پوشش دهی تالاب ها و دریاچه های مصنوعی
 • عایقبندی استخرهای پرورش ماهی، میگو و سایر آبزیان
 • پوشش دهی مخازن ذخیره مواد نفتی و شیمیایی و استخرهای لیچینگ معادن
 • پوشش دهی کانال های انتقال آب، فاضلاب و زه آب
ژئوممبران با رنگ آبی
ژئوممبران در کدام صنایع استفاده میشود؟
 • کشاورزی و شیلات: عایق بندی استخر کشاورزی، عایق استخرهای بتنی پرورش ماهی سردابی، ساخت استخر پرورش ماهی پیش ساخته
 • صنعت و معدن: ساخت و طراحی سد باطله، فرایند بازپروری در معادن فلزات از جمله معادن مس، روی و طلا
 • نفت ، گاز و پتروشیمی: حوضچه های گل حفاری، ایزولاسیون فونداسیون مخازن نفتی، حوضچه های آتش نشانی، حوضچه های تبخیر، ایزولاسیون مسیر انتقال سوخت
 • صنایع عمرانی: عایق بندی سدهای خاکی غشایی، عایق بندی و کف سازی ساختمانی و پی ها، راهسازی، مقاوم سازی ساحل ها و سیل گیر ها، مخازن نفتی و اسیدی
 • محیط زیست: لندفیل های زباله، مخزن پسماند، جلوگیری از نفوذ شیرابه و مایعات شیمیایی به لایه های ابهای زیرزمینی
همه چیز درباره ژئوممبران - شرکت پلیمری احداث استر ژئوممبران در شمال غرب کشور - شرکت آبند صنعت سهند مجری پروژه های ژئوممبران
تولید ژئوممبران و روش های آن
تولید ژئوممبران ها با استفاده از مواد پلیمری مانند پلی اتیلن و پی وی سی انجام می پذیرد. استفاده از ژئوممبران پلی اتیلن مرسوم تر نسبت به نوع PVC آن می باشد. پلی اتیلن پلیمری است که ار پلیمریزاسیون مونومرهای اتیلن به دست می آید، چرخه تولید این محصول ار سال ۱۹۳۰ میلادی و در شرایط فشار و دمای بسیار بالا آغاز گردید. در اواسط سال ۱۹۵۰ روشهای تولید در دماها و فشارهای پایین تر ارائه گردید که منجر به تولید پلی اتیلن با چگالی بالاتر، مقاومت مکانیکی برتر و تعداد زنجیرهای پلیمری بیشتر شد این مصنوع بعدها به عنوان پلی اتیلن سبک (HDPE مخفف high density polyethylen) خوانده شد که نسبت به پلی اتیلن سبک و از نفوذناپذیری و مقاومت شیمیایی برتری برخوردار بود.
ژئوممبران
روش های تولید ژئوممبران
در تولید ژئوممبران ها در کارخانه ها در اکثر مواقع از یکی از فرآیندهای: روزن رانی (Extrusion)، غلتک زنی و پخش اندود (Spread coating) استفاده می گردد.

تولید ژئوممبران در فرآیند روزن رانی روشی است که در آن پلیمر مذاب به صورت ورقه های غیر مسلح خارج می شود و بلافاصله پس از خروج، هنگامی که ورقه ژئوممبران هنوز گرم است، از طریق غلتک زنی به یک لایه الیافی متصل و یکپارچه تبدیل می گردد.

غلتک زنی دومین روش متداول در تولید ژئوممبران است. در این روش با عبور یک لایه پلیمری داغ از بین غلتک های گرم، ورق ژئوممبران تولید می شود.
ژئوممبران ها در این فرآیند در رول هایی به عرض ۱/۵ تا ۱۰ متر تولید می شوند. رول های باریک ژئوممبران برای اتصال به یکدیگر و تولید ژئوممبران های عریض به کارخانه های دیگری انتقال می یابند. این ورقه ها را می توان به هر شکل که مورد نیاز است طراحی کرده تولید نمود و محدودیت اندازه آنها صرفاً تابع شرایط حمل و نقل می باشد. ورقه ها پس از تولید بسته بندی شده و برای نصب به محل پروژه انتقال می یابند.
ژئوممبران البته در تولید ژئوممبران عریض، علاوه بر کیفیت مواد اولیه، نورد ورق بسیار مهم است. اگر دستگاه های نورد و تولید ژئوممبران کیفیت مناسبی نداشته باشند و اصول مربوطه رعایت نشود، ورقه های عریض تولید شده از کیفیت مناسبی برخوردار نخواهند بود. در این صورت ضخامت ورق ها در راستای عرض یکسان نبوده و متغیر می باشد.
شرکت پلیمیری آبند صنعت سهند آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان میباشد، جهت برقراری ارتباط با ما در ساعات اداری با شماره تماس های موجود تماس حاصل بفرمائید.
طراحی و پشتیبانی : پیشرو پروژه